Meč moravského hejtmana Jana hraběte z Rottalu z roku 1650

Městské muzeum a galerie v Holešově prodloužilo prezentaci hejtmanského meče Jana z Rottalu. Návštěvníci si jej mohou za zvýhodněnou cenu prohlédnout současně s výstavou České korunovační klenoty…na dosah a Malba/sklo/design. Holešovské muzeum tak veřejnosti až do 27. listopadu zpřístupní největší „klenot“ ze svých sbírek.

Rottalův meč bude k vidění v otevírací době výstavy korunovačních klenotů, tedy od 21. září do 27. listopadu ve všední dny od úterý do pátku od 13 do 17 hodin, o víkendech 9 -12 a 13 - 16 hodin. V pondělí jsou všechny tři výstavy uzavřené.

Ceník vstupů pro kombinaci výstav České korunovační klenoty + Malba/sklo/design + Hejtmanský meč Jana z Rottalu je

základní 150 Kč,

snížené (senior, student VŠ) 100 Kč,

rodinné (2+3) 450 Kč,

žáci a studenti ZŠ a SŠ 70 Kč,

děti MŠ, ZTP a ZTP/P 30 Kč,

fotopoplatek 20 Kč.

Samostatný meč bez návštěvy korunovačních klenotů si můžete prohlédnout za ceny: základní 60 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 150 Kč a školní skupiny 30 Kč.

Tuto kombinaci výstav mohou využít také školní skupiny. Po předešlé objednávce na telefonu MIC Holešov 571 160 890, popř. e‑mailu mic@mks-holesov.cz, mohou výstavy zhlédnout také v dopoledních hodinách. Vstupné je 70 Kč za žáka a pedagogický doprovod zdarma.

Meč z roku 1650, patřící moravskému hejtmanovi Janu hraběti z Rottalu, je evropský unikát nesmírné hodnoty. Zbraň patří bezpochyby mezi největší poklady muzejních sbírek. V Česku je kromě holešovského meče znám jen hejtmanský meč Františka Karla hraběte z Kolowrat. Ten je umístěn v Rychnově nad Kněžnou a je o několik let mladší.

Hejtmanský meč byl symbolem nejvyšší moci Markrabství moravského a zástupce panovníka, kterým Jan hrabě z Rottalu, majitel holešovského panství letech 1648–1655, byl.  Podle podkladů byl držen za přítomnosti hejtmana při slavnostních a obřadních příležitostech, ale i při zasedání zemského soudu. Obrazně se dá říci, že na Moravě platil za obdobu korunovačních klenotů.

Meč leží ve speciální skleněné vitríně a skutečně stojí za zhlédnutí. Kování je vyrobeno ze stříbra a čepel je ocelová se zlatou rytou výzdobou. Pochva je dřevěná, potažená tmavě červenou textilií, na obou koncích se stříbrným kováním. Zde jsou umístěny mistrovsky zpracované erby – císaře Svaté říše římské, který Jana z Rottalu moravským zemským hejtmanem jmenoval (říšský dvojhlavý orel), symbol Moravy (korunovaná šachová orlice) a rodu Rottalů (prostý, tzv. heroldský kříž).

Na druhé straně jsou uvedena jeho panství a další úřední tituly. Na jílci meče jsou pak plasticky vyobrazeny symboly hejtmanské moci, spravedlnost jako symbol moci soudní a zbraně jako symbol moci vojenské.

Meč byl v rodině Rottalů a po jejich vymření po meči i jejich dědici v ženské linii velmi uctíván. Nikdy nedošlo k jeho prodeji, ba ani k nabídce prodeje. Po znárodnění holešovského zámku povědomí o mimořádném významu meče zaniklo. Meč byl vystaven jako řadový sbírkový předmět v expozicích holešovského muzea. V roce 2018 se odborníci shodli na jeho prakticky nevyčíslitelné hodnotě a letos v červnu konečně došlo k tomu, že je meč vystaven pro veřejnost.