Procházka po Pravčicích, knihovnice a milovníci historie vás zvou na sobotní výlet

Městská knihovna Holešov, Městské muzeum a galerie Holešov a Vlastivědný kroužek Holešov zvou na exkurzi do Pravčic s průvodcem a archeologem Jiřím Janálem. Bude se konat tuto sobotu 17. září 2022 od 8.15 hodin. Jedná se o první vycházku, kterou chtějí pořadatelé veřejnosti přiblížit region. Na programu bude procházka po obci za místními památkami a návštěva Muzea zemědělské techniky našich dědů.

„Pravčice jsou po delším odmlce první vycházkou po okolních obcích, kde se nezaměříme jen na jednu oblast, ale komplexně na celou vesnici – její historii, památky, co je tam zajímavého, slavní rodáci a tak dále. Chtěli bychom v tom pokračovat a poznávat další obce. Provázet budou vždy odborníci – muzejníci, archeologové a historici. Hlavním cílem je poznávání regionu,“ přiblížila myšlenku nového „vycházkového seriálu“ Irena Železná, vedoucí holešovské knihovny.

Podle Ondřeje Machálka, člena vlastivědného kroužku, jsou exkurze po vesnicích Holešovska míněny jako dlouhodobý úkol. „Ne že bychom toho chtěli stihnout co nejvíc během letošního podzimu,“ řekl s tím, že členy vlastivědného kroužku teprve čeká setkání, na kterém upřesní plán dalších výletních cílů.

Vycházky po okolí nejsou v činnosti vlastivědného kroužku novinkou. Ve smyslu těchto komplexních prohlídek organizátoři zítřejšího výletu do Pravčic navazují například na někdejší vycházku do Žeranovic s panem Dúbravčíkem. "Jenom jsme to už pár let nedělali, tak jsme si v kroužku řekli, že by bylo hezké to znovu oživit. Mezitím jsme podnikli řadu spíše tematických vycházek – například do mlýnech na toku Rusavy s panem Pospíšilem, po pasekách s panem Kolbingerem a tak dále," dodal Mchálek.

Více informací najdete na https://knihovna.holesov.info/ a na webu Vlastivědného kroužku Holešov http://vkholesov.cz/.

Další akce následují příští týden:

Čtvrtek 22. září 2022 – Nejistá existence hradeb v Holešově. Přednáška Ing. Karla Bartoška.

Neděle 25. září 2022, 14.00 – Nejistá existence hradeb v Holešově. Vycházka s Ing. Karlem Bartoškem.

Sobota 8. října 2022 - Helfštýn