Mapa hejtmanství, Holešovský poklad z roku 1908

Velká nástěnná mapa holešovského hejtmanství z počátku 20. století, to je dar manželů Marie a Ladislava Zehnalových ze Zahnašovic, který věnovali do sbírek Městského muzea a galerie Holešov. V regionálním měsíčníku si přečetli výzvu a neváhali…

„Ani nevím, jak se k nám ta mapa vlastně dostala. Jako malé děti jsme si s ní hráli, ale kdo ji k nám přinesl a odkud pochází, to vám nepovím,“ vypraví Ladislav Zehnal.

Mapa léta ležela v komoře, protože ji její majitelé nechtěli vyhodit. Když si nedávno v Holešovsku přečetli článek o tom, že muzeum rádo přijme zajímavé historické předměty od obyvatel regionu, rozhodli se, že ji nabídnou.

„My jsme za to samozřejmě velmi rádi, protože stoletá mapa regionu je pro nás velmi zajímavý kousek,“ říká správkyně holešovských muzejních sbírek Renée Rudolfová a dárcům děkuje.

Mapa je poškozená a musí být zrestaurována, nicméně po první konzultaci s odborníkem si na svou chvíli slávy ještě chvíli počká v zámeckém depozitu. Je možné, že bude jednou vystavena s dalšími historickými mapami, které muzeum vlastní.

Holešovské poklady, o co se jedná?

Pokud máte také doma zajímavý historický předmět či jiný umělecký artefakt, který chcete věnovat svému městu, pošlete jeho fotografii na email podhajska@mks-holesov.cz nebo se ozvěte na tel. číslo 739 245 461. Muzeologové předmět posoudí a pokud zjistí, že město něco podobného ve sbírkách ještě nemá nebo se jedná o jinak zajímavý kousek, moc rádi si dárek převezmou. Obzvlášť rádi přivítají věci, které pochází z holešovského zámku.