Skončila zámecká výstavní sezona v Holešově
Číslo je opět vysoké, stejně jako tomu bylo v loňském roce. Příčinou je především rozšíření výstavní sezony, a to od Velikonoc až do 19. listopadu 2023 a zacílení na rodiny s dětmi. Největší zájem byl v poměru doby trvání a návštěvnosti o jarní interaktivní výstavu Hlavolamy, hned po ní to byla podzimní výstava replik ze Starověkého Egypta. Započítány ovšem nejsou výstavy s volným vstupem.
Zámecká výstavní sezona v minulosti začínala v červnu a končila v září. Loni se ale ukázalo, že prodloužit ji o jarní a podzimní měsíce se vyplatí. Proto také letos začala první placená výstava již 6. dubna. Následovala standardní letní nabídka, která cílila hlavně na celé rodiny. Poté následovala podzimní série výstav, které sledovaly stejné cíle, tedy návštěvníky hlavně pobavit.
„Tento model se nám osvědčil a podobně připravujeme výstavní nabídku na příští rok, i když výsledky jsou pro nás současně také velmi zavazující. Co plánujeme na rok 2024, to si prozatím necháme pro sebe,“ řekl Karel Adamík, ředitel holešovského kulturního střediska, které výstavy organizuje.
A co návštěvníky do Holešova v roce 2023 táhlo? V dubnu a květnu to byly již zmíněné interaktivní Hlavolamy, začátkem června byla v zámeckém hudebním klubu otevřena výstava Temné postavy evropské historie a současně v prvním patře výstava věnovaná českému výtvarnému umění Valaši a Valašsko. V zadních výstavních sálech, které patří muzeu, současně již na plné obrátky probíhala výstava Nástropní malby. V červenci k ní navíc přibyla minivýstava ze sbírek Pravěké šipky a spojovníkem mezi zadní a přední částí zámku byly tradiční Letní iluze, výstava regionálních výtvarníků a absolventů ZUŠ Holešov.
Když letní výstavy skončily, s malou prodlevou na ně navázala podzimní interaktivní herna Poklad ztraceného města a již zmíněná výstava replik Starověký Egypt. Obě maximálně využily školy, které do maxima kapacity zaplnily rezervační systém a do Holešova přijížděly ze širokého okolí.
Výše zmíněný výčet je však pouze výčtem placených výstav. V roce 2023 se na zámku v Holešově konaly také výstavy, které byly volně přístupné. Návštěvnost tedy v jejich případě není měřitelná.
V arkádách to již od zimních měsíců byly nejprve fotografie Šárky Andrlíkové, pak Nelly Billové, poté Jindřicha Buxbauma a závěrem výstava historických map z Národního archivu Praha.
Další drobnější výstavy se konaly v rámci plesové sezony, Dnů města a Festivalu židovské kultury Ha-Makom.
Zámek své velkorysé prostory opakovaně zapůjčil také zahrádkářům, kteří v květnu vytvořili výstavu Květinová aranžmá k 70. výročí založení organizace a v polovině prázdnin uspořádali další ročník Mezinárodní výstavy mečíků.
V květnu a červnu využila zámecké chodby také základní umělecká škola a vystavila ročníkové práce dětí z výtvarných ateliérů. V září se do Holešova znovu vrátil fotograf Jindřich Buxbaum a u příležitosti svého životního jubilea vystavil na chodbě prvního patra cyklus snímků z prostředí českého divadla a hudby.
Z volně přístupných výstav to nicméně pro rok 2023 není všechno. V sobotu 2. prosince bude za skly zámeckých arkád otevřena výstava Vánoce s medvídkem, tradiční výstava, která má za cíl lidem zpříjemnit adventní a vánoční čas. Bude trvat do 7. ledna 2024.