Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Itálie ve fotografii

Itálie ve fotografii

Blížící se plesovou sezonu 2023/2024 na zámku v Holešově doprovodí černobílé dokumentární fotografie Pavla Koppa, českého fotografa, diplomata a nositele Řádu italské hvězdy. Veřejnost si je prohlédne v zámeckých sálech prvního patra. Snímky budou k vidění pouze v době konání akcí.

 

Pavel Kopp se celý život věnoval převážně černobílé fotografii inspirované lidmi a Itálií a výstavu, kterou připravil pro Holešov, rozdělil do tří tematických částí – v prvním sále vystaví snímky, které zachycují přátelství s Miroslavem Horníčkem a vznik společné knihy Chvilky s Itálií. Ve druhém sále bude vystaven cyklus Česko-italské paralely a ve třetím sále cyklus Kopp/Krátký: Dva pohledy na Itálii s odstupem jednoho století.

 

Výstava bude zahájena 3. prosince v 15 hodin v zámeckém buffé vzpomínkovým pořadem Italské chvilky s Miroslavem Horníčkem, kterým Pavel Kopp provede. Populárního českého herce představí jako svého přítele, se kterým uspořádal řadu výstav a vydal zmíněnou knihu.

 

Pavel KOPP (*1940) se narodil v Plzni. S technickou stránkou fotografie se seznámil při studiu filmové a televizní techniky na Českém vysokém učení technickém v Praze a fotografovat začal v roce 1967.

Do Itálie poprvé pracovně vycestoval v sedmdesátých letech a na cesty si nezapomněl zabalit svoji leicu. Zajímala jej živá fotografie a z ní téměř výhradně lidé a vztahy mezi nimi. K tomu našel téměř ideální prostředí na ulicích italských měst, které pro něj znamenaly nikdy nekončící divadlo. Tak vzniklo několik fotografických cyklů dokládajících chování lidí v nejrůznějších situacích, většinou umocněných kulisami italských historických památek.

 

První výstavu s názvem Italské okamžiky uspořádal v roce 1975 v budově Československého obchodního oddělení v Miláně. Doma pak své snímky z Apeninského poloostrova poprvé představil v pražské Malé galerii Československého spisovatele o osm let později. Výstavu nazval Itálie je víc než země, je to cit… a jeho fotografie se pak objevily také v knize italského básníka Sandra Penny Zvláštní radost žít.

 

Za zmínku jistě stojí jeho seznámení s fotografem Josefem Sudkem v roce 1975 a o dva roky později s hercem a spisovatelem Miroslavem Horníčkem. Ze setkání vzešlo přátelství a z něj se později zrodila kniha Chvilky s Itálií, ve které český herec Koppovy snímky doprovodil úvahami a fiktivními příběhy o zobrazených lidech.

 

Pavel Kopp se do milované Itálie znovu vrátil v letech 1990 až 1994 a působil zde jako diplomat nejdříve na československém a později na českém velvyslanectví v Římě. Pokračoval ve fotografické tvorbě, a to jak pro něj typické černobílé, tak i barevné. Tehdy se mu také podařilo vydat společnou knihu s Miroslavem Horníčkem v italštině. V Římě knihu oba autoři a přátelé pokřtili spolu se slavnou herečkou Giuliettou Masiny.

 

Pavel Kopp je členem Svazu českých fotografů, vybrané snímky byly zařazeny do Zlatého fondu Národního muzea fotografie v Jindřichově Hradci. Český fotograf publikoval v řadě časopisů, například ve Fotografia Italiana, Československé fotografii, Revue fotografii, Kmenu, Vita Cecoslovacca, Advanced Foto Video. Žije a pracuje v Praze. Více www.pavelkopp.nafoceno.cz