Noc s fotografem

Jen baterka, zvědavé páry očí a český fotograf Jindřich Štreit! V úterý 12. října večer se konala mimořádná autorská prohlídka zámecké výstavy. Jindřich Štreit přijel do Holešova ze Sovince speciálně kvůli této akci a v prostorách zámeckých sálů uvítal návštěvníky, kteří si přišli poslechnout jeho komentář k vystaveným fotografiím. Akce měla velký úspěch a přilákala milovníky umění až z Ostravy a Brna. Současně projevila zájem také Česká televize, která o Noci s fotografem natočila reportáž. Odvysílala ji dnes (středu13. října) ve 12.20 hodin ve zpravodajství ČT1. Další reprízy jsou v plánu dnes v 18 hodin taktéž na ČT1 a poté ve 20 hodin na ČT Art odkaz na reportáž.

Výstava fotografií ze života menšin v Česku Jindřicha Štreita trvá do 7. listopadu. Je to největší výstava k jeho 75. narozeninám a zároveň jedna z 12, které Štreit současně má po celé České republice i v zahraničí. Jeho fotografie jsou letos na podzim k vidění nejen v Holešově, ale například také v Zašové na jeho rodném Valašsku, ale také v německém Kolíně nad Rýnem. Další zahraniční výstavu autor otevře v prosinci ve francouzském Bessancon.

Dokumentární fotograf Jindřich Štreit má za sebou 1450 výstav po celém světě. Fotí od svých 20 let, ale původním povoláním je pedagog. Do roku 1981 řídil základní školu v Sovinci, za svou první výstavu na tenisových kurtech v Praze byl však stíhán a poté odsouzen za hanobení republiky a prezidenta na čtyři měsíce vězení v Ruzyni. "Byla to hrozná doba," říká k tomuto období.

Po propuštění přišel o pedagogickou práci, chvíli balil knihy v knihovně pedagogického centra a poté na několik let odešel pracovat jako dispečer na Státní statek Ryžoviště na Bruntálsku. Obrovsky činorodý byl i tehdy a tam. Nejenže fotografoval své kolegy a vytvořil zde mnohé své velmi slavné fotky, ale pro tyto obyčejné lidi pořádal také desítky kulturně-společenských zájezdů a akcí ročně.

Popularita Jindřicha Štreita v pravém smyslu propukla až po Sametové revoluci. Fotograf začal učit na pražské FAMU, dodělal si docenturu, profesuru a dnes je profesorem na Institutu tvůrčí fotografie opavské univerzity. Přednáší také v Polsku. Napsal a vydal desítky knih a procestoval svět. Kvůli své práci žil a fotil například ve Francii a v Japonsku.

O své holešovské výstavě hovořil v úterý 12. října také ve vysílání Českého rozhlasu Zlín záznam rozhovoru v pořadu Rendez-vous. Na konci října by se měl spolu s organizátory holešovské výstavy objevit také v Dobrém ránu z Ostravy odkaz na pořad. Městské kulturní středisko vyjednává přesný termín.

text a foto Dana Podhajská