Přednášky o holocaustu a jeho dopadu na Holešov

Téměř sto dětí z první a druhé základní školy se na konci září a na začátku října zúčastnilo přednášek o holocaustu, které MKS Holešov připravilo ve spolupráci s muzeology a Nadačním fondem obětem holocaustu. Tento speciální program zaměřený na nejvyšší ročníky základních škol a studenty středních škol vznikl k výstavě Místa smrti, utrpení a hrdinství, kterou si Holešov půjčil od Nadačního fondu obětem holocaustu a zpřístupnil ji v obřadní síni židovského hřbitova.

Žáci si poslechli nejen informace o nacistické genocidě, ale také detaily z dějin holešovských Židů. Vyplňovali pracovní listy a domů si odnesli malý dáreček. „Bylo vidět, že některé třídy byly na přednášky připravené a i když je učivo druhé světové války teprve čeká, pedagogové s nimi téma probrali,“ řekl k přednáškám Jan Machala z Městského muzea a galerie Holešov.

Výstava Místa utrpení, smrti a hrdinství je v obřadní síni židovského hřbitova k vidění do 31. října po předchozí domluvě s průvodcem Vratislavem Brázdilem, telefon 573 397 822 nebo 603 796 411. Přibližuje osudy vězňů z českých zemí v nacistických koncentračních táborech. Shrnuje okolnosti vzniku nacistické represe vůči jiným národům a etnikám, přibližuje metody, které Hitlerovi muži používali, předkládá svědectví těch, kteří přežili i nepřežili včetně autentických zápisů, fotografií a kreseb vězňů.