Růžičkovy kresby židovské čtvrti na grafických listech, pohlednicích a magnetkách

František Růžička, profesor kreslení na reálném gymnáziu v Holešově, krajinář, akvarelista a stoupenec impresionismu zachytil v roce 1942 také holešovskou židovskou čtvrť.

Tato kolekce šesti kreseb ze sbírek Městského muzea a galerie v Holešově se letos stala vizuál limitované kolekce suvenýrů, které město Holešov vydává v rámci 400. výročí narození rabína Šacha a 21. ročníku Festivalu židovské kultury Ha-Makom.

Od dnešního dne, to je pondělí 19. července si dřevěné magnetky s Růžičkovými kresbami, dále grafické listy a pohlednice můžete koupit ve festivalovém staně na náměstí, v zámeckém informačním centru a pokladnách všech festivalových akcích. Cena magnetky je 35.-, cena jednoho grafického listu velikosti A5 je 25.- a cena pohlednice 8.-.

Velmi rádi bychom vás upozornili také na nový nástěnný Šachův školní kalendář s dětskými obrázky a židovské pexeso s hebrejskými znaky, další novinky letošního festivalu. Kalendář stojí 120 .- a pexeso 30 .-. Oba produkty koupíte opět ve festivalovém staně, v informačním centru, v synagoze a na pokladnách festivalových akcí.

Podrobný program k festivalu naleznete na www.zidovskyfestival.cz.

Malíř František Růžička ( 11. 9. 1882 – 21. 8. 1958) je v regionu velmi známý díky své lásce k holešovské a bystřické krajině. Na plátna a paír ji zachycoval plných pasedát let. Je pohřbený spolu se svou ženou Boženou na holešovském hřbitově, hrob najdete zcela vzadu, téměř až u hřbitovní zdi.

Foto Dana Podhajská a Hana Helsnerová