„Děti se nemění,“ říká Vlasta Švejdová, ilustrátorka, která spolu s dalšími vystavuje na holešovském zámku

Její laskavé obrázky zda jistě každý Čech, i když si to možná vůbec neuvědomuje. Ilustrátorka Vlasta Švejdová (1946) doprovodila svými kresbami desítky knih pro nejmenší čtenáře, od českých pohádek a říkadel přes slabikář pro prvňáčky, čítanky, učebnice až po procvičovací sešity s tvrdým a měkkým i/y.

V současnosti jsou její originály k vidění také na holešovském zámku, kde vystavuje ve společnosti dalších deseti největších českých ilustrátorů knih pro děti a mládež. Když se před několika dny na zámku objevila, aby si výstavu prohlédla, působila v letním klobouku s květy stejně něžně a romanticky, jako její knižní hrdinové.

Jak se na výstavě cítíte po boku kolegy Jiřího Trnky, Adolfa Borna, Oty Janečka a další?
Je to zvláštní pocit, poprvé jsem se s panem Trnkou setkala v předškolním věku ve filmovém týdeníku v kině. Byl to záběr z jeho ateliéru a já jsem byla naprosto okouzlená tím, kolik má doma pastelek! Pana Borna jsem znala osobně, spolu s panem Janečkem bydlí u mne v knihovně a v mém srdci. Tedy i s panem Trnkou.

V Holešově vystavujete ve společnosti i mladší generace ilustrátorů. Jejich práce jsou již na první pohled jiné, bouřlivější a odvážnější než práce nejstarší autorů. Mění se podle vás česká ilustrace pro děti a mládež?
Nemění. Bouřlivost se časem zklidní a odvaha doufám zůstane. Pro ilustrátory je nutností.
A mění se děti a jejich očekávání od knih?
Děti se také nemění a knihy stále milují. Pokud mají láskyplné rodiče, kteří jim je koupí.
Česká ilustrace je fenomén, který překračuje hranice Česka. Jak vidíte její budoucnost?
Velmi nadějně. Máme mnoho skvělých ilustrátorů a také uměleckých škol, ale především máme tu naši českou trpělivost a nesmírnou pracovitost. Takže budoucnost vidím velice dobře.
Mají dnešní ilustrátoři příležitost prosadit se?
To opravdu nevím a těžko to mohu posoudit, protože záleží na mnoha faktorech. Vzpomínám si na sebe, jak jsem před mnoha lety obcházela nakladatelství se slohovou prací. Ale tenkrát směla některé nakladatelství vydat jen jednu dětskou knihu ročně.

Synonymem vaší práce je křehkostí a něžnost, kterou dokážete s láskou přenést na papír. Která z vašich postaviček či hrdinů konkrétní dětské knížky vám nejvíce přilnula k srdci?

V osmdesátých letech to byla Skořepinka a Budulínek, ale nyní to je víla Mimi z připravované Velké knihy pohádek o malé víle.

Kdo je Vlasta Švejdová

• * Patří mezi největší žijící české ilustrátory, narodila se 22. 7. 1946 v Brně a v ateliéru profesora Karla Langra vystudovala tamní střední uměleckoprůmyslovou školu obor drobný umělecký průmysl-loutkářství a hračky.
  • * Na počátku své kariéry se věnovala novinové ilustraci a psaní krátkých příběhů a pohádek pro Rovnost; díky vrozenému smyslu pro humor a své humorné kresbě  se rychle stala kmenovou autorkou časopisu Dikobraz.
  • * V osmdesátých letech spolupracovala s Filmovým studiem Barandov a Filmovými ateliéry Gottwaldov a vytvořila několik kreslených filmů, z nichž některé byly oceněny na filmových festivalech; v roce 1999 se spolu s režisérem Františkem Filip jako výtvarnice podílela na filmové pohádce O bojácném Floriánkovi.
  • * Napsala a nakreslila knížku pro děti Kaštánek  a Na hradě už nestraší; kromě toho ilustrovala sto knih převážně pro děti, CD nosiče a učebnice; v současné době se věnuje převážně olejomalbě a perokresbě určená spíše dospělým.
  • * Jako čtyřnásobná matka, babička a již i prababička je nositelkou ceny Pohádkový zvoneček.
  • * Nedávno oslavila sedmdesátku.