Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Četník z Humoresek besedoval v sale terreně

Četník z Humoresek besedoval v sale terreně

Ve skutečnosti je mnohem vyšší, než se v televizi zdá. A taky mnohem sympatičtější. Přitom o svém zevnějšku mluví jako o hendikepu, který mu nedovolil získat více televizních rolí. Ale to vůbec nevadí, respektive je zřejmé, že na popularitě mu to neubralo… Jako praporčíka Ambrože z Četnických humoresek jej znají všichni milovníci tohoto kultovního seriálu Antonína Moskalyka. Dámy a pánové, řeč je o brněnském herci, moderátorovi, zpěvákovi, vášnivém kuřákovi, excelentním dědečkovi, spolehlivém manželovi a celoživotním obdivovateli žen Zdeňku Junákovi.

 

Herecká osobnost Městského divadla Brno se letos stala jedním ze symbolů Týdne knihoven, který právě probíhá v holešovské knihovně. Díky podpoře Zlínského kraje a za spolukoordinace Knihovny Kroměřížska mohly naše knihovnice uspořádat besedu a veřejnost pozvat zdarma.

Sala terrena se zaplnila mžikem a Zdeněk Junák jako ryba ve vodě vplul do povídání o své rodině, vnoučatech, lásce k divadlu, rozdílech mezi dabingem tehdy a dnes, lasu hozenému z rozhlasu, které mu přineslo velkou radost, a samozřejmě o filmovém natáčení.

 

„Jestli čtu? Podívejte se, do knihovny nechodím, protože na to nemám čas. Ale kniha je také rodu ženského, takže ji mám rád. Na nočním stolku mi leží Bílá voda, a to je pořádná BICHLE! Jsem na straně sedmdesát a usnu, druhý den si nepamatuji, kde jsem skončil, proto se vracím na stranu sedmdesát devět a na devadesáté zase usnu. Říkám si, jak by bylo hezké ten příběh přenést na divadelní jeviště – a my to v Brně opravdu budeme hrát! To je skvělé,“ glosuje svůj přístup ke knihám.

 

Zdeněk Junák prý ve skutečnosti velice rád lenoší a pije turka, protože je z dědiny! Z našich Všetul, kde se narodil a žil první rok a půl svého života, než se rodiče přestěhovali do Brna. Všetuly tedy zná, ale kde je Holešov, to byla v úterý na cestě na zámek velká neznámá. „Až tady jsem pochopil, jak to je. Že Všetuly jsou vaše místní část,“ konstatuje s vtipem.

 

Teď jsou jeho favoritem severské detektivky, ale divadlo, to je láska největší. Vzpomíná na Miroslava Horníčka, který ho učil na akademii a vtiskl mu do hlavy klíčovou radu: divadlo se vám nesmí stát zaměstnáním…

 

Městské knihovně Holešov patří díky za besedu, která doslova načechrala podvečer všedního dne a ozdobila týden celorepublikově věnovaný knihám. Přitom nejsme zdaleka u konce – v pátek 6. října v 9 a 16 hodin knihovnice zvou do studovny na divadelní představení dětí ze ZUŠ Holešov, hororovou grotesku O zlém jelenovi, kterou se svými žáky podle původní předlohy Karla Bartoška nastudovala Vladimíra Dvořáková.

 

V neděli 8. října se program Týdne knihoven znovu vrací do zámecké saly terreny, kde tentokrát uvítáme novináře, zpravodaje CNN, BBC i České televize Tomáše Etzlera. I na tuto besedu je veřejnost zvána zdarma.

 

V městské knihovně až do pátku 6. října pokračuje tradiční registrace nových čtenářů zdarma, amnestie pro dlužníky a další populární aktivity, jako je například tombola.

 

foto Dana Podhajská