Fotograf Buxbaum besedoval o své knize

Holešov je jedním z míst, kde každoročně probíhá takzvaný járcajt, tedy výročí úmrtí významné židovské osobnosti. To je téma, které se fotograf Jindřich Buxbaum snaží již několik let zdokumentovat. Výsledek předkládá čtenáři v nové knize Sedmero požehnání. Zachytil v ní i járcajt rabína Šacha, který je na našem židovském hřbitově pohřbený.

Kniha Sedmero požehnání se stala tématem i letošního dvacátého ročníku Festivalu židovské kultury Ha-Makom. Byla představena již v úterý při slavnostním zahájení. Ve čtvrtek 23. července se Jindřich Buxbaum sešel se svými čtenáři také na autorské besedě v Šachově synagoze. Spolu s ním jsme zde mohli přivítat také judaistu Daniel Soukupa, který fotografie okomentoval. Do besedy se zapojil také hebraista, překladatel a spisovatel Achab Hailer, který již několik let dokumentuje náhrobky na holešovském židovském hřbitově. Všechny tři téma holešovského járcajtu i járcajtů na jiných evropských místech spojilo. Na knize se však podílela ještě jedna velmi významná osobnost a to profesor Jindřich Štreit. Jeden z nejslavnějších českých fotodokumentaristů, kterého s autorem spojuje  přátelství, pomáhal s finálním výběrem snímků.

Jindřich Buxbaum vysvětluje svůj zájem o téma jako vhled do obrovských a čistých lidských emocí. Járcajty jsou pro Židy velmi důležité události, které hluboce prožívají. Věří, že v období výročí úmrtí významných rabínů jsou ve velmi úzkém spojení s Bohem. Pro autora nebylo zpočátku vůbec snadné se do této komunity dostat, i když je sám židovského původu. Postupně se mu to ale povedlo, fotografoval dál a dál, u mnoha evropských hrobů významných chasidů  a snímky ukládal do počítače. Někde byl úspěšný více, někde méně a zažil i cesty, ze kterých si žádnou fotografii nepřivezl. Například járcajt v Holešově, který se koná každý rok v únoru, fotografovat tři roky za sebou, než byl spokojený s výsledkem.

Buxbaumovy fotografie z knihy Sedmero požehnání věnované Holešovu a ukrajinskému Umani si můžete prohlédnout také na výstavě, která začala na zámku. Je volně přístupná v první patře a to od úterý do neděle 9 - 12 a 13 - 17 h. Trvá do 6. září.

text a foto Dana Podhajská