Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Fotograf J. Buxbaum připravuje pro Holešov další výstavu

Fotograf J. Buxbaum připravuje pro Holešov další výstavu

Celý život fotografuje židovský svět, v Holešově však tentokrát vystaví snímky z prken, které znamenají svět. Uničovský fotograf Jindřich Buxbaum připravuje na barokním zámku druhou výstavu u příležitosti svých letošních sedmdesátin. V sobotu 9. září otevře Příběhy divadla a hudby.

 

„Bude to pětadvacet velkých černobílých fotografií. Kdybych ovšem mohl vystavit všechno, co bych chtěl, bylo by jich dvě stě,“ shrnuje přípravy český fotograf Jindřich Buxbaum s tím, že probrat se prací za posledních šest let a udělat z ní úzký výběr, bylo pro něj jako autora velmi těžké.  

 

Na chodbě prvního patra budou volně k prohlédnutí fotografie pořízené před lety i nejnovější snímky z víkendového letního festivalu ve Všeticích, který pořádá zpěvák Michal Prokop. S Jindřichem Buxbaumem jej pojí letité přátelství, proto se frontman kapely Framus Five na snímcích severomoravského umělce stále opakuje. Jeho portrét z jeviště nebude v Holešově chybět, stejně jako třeba Jiřina Bohdalová, Petr Janda, Laco Déczi nebo skladatel Jaroslav Wykrent, kterého Buxbaum navždy zaznamenal na jeho posledním koncertu v ostravském klubu Heligonka.    

 

Jindřich Buxbaum vystavuje v Holešově pravidelně, většinou v rámci programu Festivalu židovské kultury Ha-Makom. V letošním roce ale pro město připravil hned dvě výstavy, a to u příležitosti svého životního jubilea. V neděli 27. srpna končí v zámeckých arkádách ta první věnovaná járcajtu (výročí smrti významných cadiků) rabína Šacha a portrétům stoletých osobností, které přežily holocaust. O necelých čtrnáct dní nato na ni naváže zmíněný projekt Příběhy divadla hudby. Buxbaum přitom uvažuje o dalších výstavách, které by v Holešově rád uskutečnil již na jaře 2024. Do města se totiž velmi rád vrací. Dokumentární snímky z místních židovských památek se objevují také na jeho dalších výstavách po České republice, a dokonce i v knihách, které vydal. Tou poslední je Sedmero požehnání z roku 2020. Fotograf v ní nechává čtenáře nahlédnout do tajemného světa sedmi židovských járcajtů (výročí smrti), poskytuje jim obraz komunity, která si střeží svůj poklad především v srdcích.

 

Umělec se pravidelně účastní soutěží fotografů u nás i na Slovensku, za úspěch lze považovat vítězství v celostátních soutěžích Zrcadlení v Bystřici nad Pernštejnem a Svitavách, je trojnásobným finalistou soutěže Slovak Press Photo i finalistou celosvětové soutěže Interfotoklub Vsetín. Léta se věnoval především židovské tematice, díky lásce k umění se však dokázal dostat i do blízkosti českých umělců.