Holešovské muzeum buduje Pamětní síň sv. Jana Sarkandera

Městské muzeum a galerie pracuje na vybudování Pamětní síně sv. Jana Sarkandera. Město Holešov pro ni vybralo oratoř Filiálního kostela sv. Anny. Pamětní síň by měla být veřejnosti volně přístupná v rámci projektu Otevřené brány, tedy od května do září. Slavnostní otevření se má uskutečnit v rámci Dnů města Holešova. S ohledem na pandemii coronaviru je ovšem otázkou, zda se oslavy i zmíněný projekt uskuteční. To ukáže čas, přípravy nicméně pokračují.

„Jedná se o unikátní stálou expozici, která vzniká k příležitosti čtyřstého výročí mučednické smrti Jana Sarkandera. Vystavíme předměty související s jeho osobou, ale i s dobou, ve které žil. Mám na mysli obrazy, grafiky, staré tisky a sochy,“ přiblížila záměr kurátorka expozice Nikol Holubová z Městského muzea a galerie Holešov.

Vystaven bude také relikviář s ostatky sv. Jana Sarkandera, který se stane ústředním motivem celé oratoře. Součástí expozice budou textové panely pojednávající převážně o působení Sarkandera v Holešově a uvažuje se o replikách mučících nástrojů, na kterých byl světec umučen. V širším konceptu pamětní síň nabídne také chronologický přehled událostí a místa spojená s životem světce.

Stálá expozice koncepčně kombinuje vizuální a interaktivní prvky. Právě díky interaktivitě cílí na všechny věkové kategorie, aby téma bylo srozumitelné i dětem. Na projektu Pamětní síně sv. Jana Sarkandera v oratoři sv. Anny spolupracuje Městské muzeum a galerie v Holešově, Město Holešov a Římskokatolická farnost v Holešově. Slavnostní otevření se původně plánovalo na Dny města Holešova 1. – 3. 5. 2020.