Příběh holešovského skautingu

V úterý 8. října v 17 hodin otevřou holešovští skauti a skautky výstavu, která vtáhne návštěvníky do skautského dobrodružství. Tradiční český podsadový stan v živém lese, skautská klubovna a desítka her, táborové hrnce jako vitríny, stolní hra inspirovaná prvními skautskými tábory, kalkulačka dobrovolnických hodin i vzdělávací programy pro školy. Takto se skauti a skautky z Holešova ohlíží za sto lety svého působení ve městě. Výstava se koná na zámku v Holešově ve spolupráci s MKS Holešov a bude otevřená do 1. listopadu. Otevře ji mimo jiné i starosta města Rudolf Seifert, který sám skautoval.

Na přípravě výstavy odpracovali skauti a skautky desítky dobrovolnických hodin. Vymýšleli hry, poznávali svou historii a psali příběhy, skrze které ji mohou srozumitelně vyprávět ostatním. Za vizuální podobou výstavy stojí designer Lukáš Němec, který v červnu absolvoval prestižní londýnskou univerzitu Central Saint Martins. „Celý prostor expozice je navržený tak, aby neustále držel návštěvníka v pozoru a vybízel ho k akci. Měl by zprostředkovat vhled do života skauta, do vnímání skautských hodnot i do poutavé historie skautingu,“ vysvětluje Němec svou první instalaci po návratu do České republiky.

Inspirativní skautské příběhy mohou objevit i školy skrze výukové programy, které pro ně místní skauti a skautky připravili. „Nechceme jen představovat skauting, ale nechat děti a studenty, aby si skautský způsob učení opravdu zažili,“ vysvětluje skautská vedoucí Jana Karasová. A dodává, že programy se snaží rozvíjet čtyři dovednosti, které skauti a skautky pokládají v dnešním světě za důležité. Zatímco programy pro mladší děti se zaměřují na spolupráci, kreativitu a hledání řešení, starší se stanou superhrdiny a budou cvičit svou empatii, sociální cítění a etické rozhodování. A to samozřejmě formou her a zážitků, jak jsou skauti a skautky zvyklí.

Výstava se koná na zámku v Holešově od 9. října do 1. listopadu. Je otevřena od úterý do neděle v čase 9-12 a 13-17 hodin. Vstupné zdarma.

Vernisáž bude v úterý 8. října od 17 hodin.

Více informací Jana Karasová, jana.karasova@skaut.cz, +420 720 413 606 – Junák – český skaut, středisko Holešov

Fotografie jsou z přípravy výstavy.