Městské muzeum vystavuje archeologické nálezy ve Všetulích

Archeologické nálezy ze sbírek Městského muzea a galerie Holešov jsou již vystaveny v miniexpozici všetulské firmy Kuraray Europe Moravia. Především školní skupiny, odborná veřejnost nebo lidé, kteří k tématu inklinují, si je mohou prohlédnout po předchozí dohodě s muzeoložkou a galeristkou Nikol Holubovou z MKS Holešov.

Expozice ukazuje nádoby z hradištních hrobů z žopské Bačovy cihelny a soubor kostěných a fajansových korálků z archeologické lokality Zdražilovsko. Městské kulturní středisko Holešov nálezy zapůjčilo na pět let a děkuje firmě Kuraray Europe Moravia za podporu Městského muzea a galerie Holešov.

„Jsme rádi, že je tady máme,“ komentoval spolupráci Stanislav Sýkora ze zmíněné společnosti.

Během výzkumu na ploše stávající všetulské výrobní hala bylo nalezeno 210 archeologických nálezů z pozdní doby kamenné. Jednalo se především o zlomky keramiky, kosti, mazanice a kamennou štípanou a broušenou industrii.

Až do středověku, kdy se v našich zemích rozšířilo křesťanství, bylo běžné dávat zemřelým do hrobu milodary, které jm poslouží na cestě posmrtným životem. Nejčastěji se jednalo o keramické nádoby, potravu a předměty osobní výbavy jako jsou zbraně, nástroje, šperky a další artefakty.

Na snímcích muzeoložka a galeristka Nikol Holubová z MKS Holešov a Stanislav Sýkora, administrátor projektu nové haly firmy Kuraray Europe Moravia.