Začala výstava Loutky a loutková divadla

Zámek Holešov otevřel největší výstavu sezony, výstavu Loutky a loutková divadla. Na úterní vernisáži společný projekt představili sběratelé Miroslava a Miroslav Nopovi a kurátorka Nikol Holubová. Podpořili je Lenka Hasníková, vedoucí MKS Holešov a starosta města Rudolfa Seiferta. Vzácným hostem úterního odpoledne na zámku byl historik českého loutkového divadla Jaroslav Blecha z Moravského zemského muzea v Brně.

Výstava Loutky a loutková divadla rekapituluje vývoj českého loutkářství před sto lety až do padesátých let minulého století a ukazuje tisíc loutek a dvacet loutkových divadel. Nopovi do Holešova zapůjčili téměř celou sbírku, na vernisáži přiznali, že ji ještě nikdy neviděli pohromadě na jedné ploše jako v holešovském zámku. Sbírka se podle nich takového rozsahu zpracování dočkala poprvé a naposledy.

"Bylo to úžasné a moc se nám to všem líbilo, přátelé z Olomouce byli nadšení spolu s námi. Myslím, že máme být na co pyšní, a že takovou nádhernou výstavu už nikdy nikde mít nebudeme," řekla Miroslava Nopová. Před lety přitom část její a manželový sbírky vystavilo Vlastivědné muzeum v Olomouci.

Loutky budou v holešovském zámku vystaveny do 29. září. Během jara a léta chystá MKS Holešov ještě několik loutkových představení, které odehrají přímo  Nopovi. Součástí expozice je také kinosál s dokumenty o práci českých loutkářů a s loutkovými pohádkami.