V sobotu 1. prosince otevíráme Výstavu betlémů a andělů

Zámecká galerie Holešov otevírá tradiční výstavu betlémů, letos ji zpříjemní ručně vyrábění andělé

Výstava betlémů v předvánočním čase se na zámku v Holešově koná již po počtvrté. Letos poprvé ji zpříjemní ručně vyrábění andělé, které do Holešova zapůjčili lidé z veřejné sbírky. Výstava se otevře v sobotu v 15 hodin a bude trvat do 30. prosince. Otevírací doba je každý den kromě pondělí a vánočních svátků od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Představujeme čtyřicet betlémů od modelů vyřezávaných, skříňových, k zavěšení, rozložených na jednotlivé figurky nebo háčkovaných, z papíru, keramiky, kukuřičného šustí, slámy, ale i vlny a perníku. Největším exponátem je čtyřmetrový betlém lidového řezbáře Bernarda Kučery ze Sazovic složený z 51 figur, druhým největším je vyřezávaný betlém Jana Sedláčka ze Žop. Velmi zajímavý je ale také betlém upečený z perníku manželů Sovadinových z Míškovic, za největší skvost expozice lze však považovat modrotiskový betlém Antonie Dostálkové ze Starého Města.

„Takový betlém jsme v Holešově ještě neměli. Paní Dostálková je původně loutkářka, vyrábí si vlastní formy, které posílá do strážnické modrotiskové dílny, jedné ze dvou v republice. Vytváří celé kompozice betlémského výjevu, z tisků šije loutky, polštáře, dlouhé závěsné šály a andělská knižní leporela,“ vysvětluje kurátor výstavy Jakub Dorazín. Betlém je mimořádný také proto, že modrotisk byl před několik dny zapsána na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Z veřejné sbírky andělů jsou v sala terreně vystavení andělé vyrobení z  papírové krajky, textilu, uháčkovaní z příze, upečení z perníku, vyřezaní ze dřeva nebo ušití z textilu. Děti ze ZUŠ Holešov věnovali na výstavu také anděla v životní velikosti zavěšeného na zeď.

Dramaturgie výstavy je letos postavená na betlémářích a sběratelech betlémů z Moravy a regionu, na výstavě se tak podílejí i méně známí lidoví tvůrci. Několik betlémů do Holešova zapůjčilo také Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Za Zámeckou galerii Dana Podhajská