Beseda o vzácném meči Jana z Rottalu

Tisková zpráva ze dne 7. listopadu 2018

Městské muzeum v Holešově připravuje besedu o vzácném meči Jana z Rottalu

Městské muzeum Holešov připravuje besedu s profesorem Tomášem Knozem o meči zemského hejtmana Jana z Rottalu. Meč na jaře tohoto roku veřejnosti představili pracovníci muzea. Jedná se o pozoruhodný atribut moci – manýristický ceremoniální meč, jehož umělecké ztvárnění symbolizuje všechny funkce, které Jan z Rottalu vykonával a které z něj dělaly jednu z nejvýznamnějších osobností Moravy 17. století. Tomáš Knoz z brněnské filozofické fakulty je předním odborníkem na toto období. Přednáška se koná 15. listopadu v sala terreně holešovského zámku a pro veřejnost bude výjimečnou příležitostí prohlédnout si významný exponát ze sbírky městského muzea na vlastní oči.

Beseda vznikla ve spolupráci Města Holešov, Vlastivědného kroužku Holešov, Městského kulturního střediska Holešov a jeho složek Městské knihovny a Městského muzea.

Období 17. století bylo dobou válek a sociálních konfliktů. Přesto právě v těchto neklidných letech se Holešov stal součástí velkých evropských dějin. Nejdříve odtud zemský hejtman Ladislav mladší z Lobkovic řídil zemi směrem k protireformaci a posléze se z Holešova pokusil vzdorovat stavovskému povstání. Poté došlo k jedné z nejcharakterističtějších událostí třicetileté války v českých zemích, když dle legendy farář Jan Sarkander před holešovskými branami vítal polské Lisovčíky. Císařský kancléř Václav Eusebius z Lobkovic na Holešov přijížděl spíše výjimečně, stal se ale společenskou a ekonomickou základnou k jeho tažení k nejvyšším příčkám habsburské politiky. Díky bohatství Holešova získal i knížecí hlas v Zaháňsku. Jeho následovník na Holešově - Jan z Rottalu -  se taktéž vyznačoval vysokými ambicemi. Díky obchodům s konfiskovanými majetky se proslavil jako velitel v boji proti Valachům. Získal Holešov, který přebudoval v nádhernou aristokratickou rezidenci s raně barokním zámkem, kostelem, zahradou a parkem.