Zveme vás na holešovskou Muzejní noc
Zámecká muzejní noc se bude konat v pátek 13. června 2025 od 17:00, vstup je zdarma.
Průvodci v kostýmech provedou veřejnost stálou expozicí Wrbnové – konec starých časů, která představuje život posledního šlechtického rodu na holešovském zámku.
Současně se návštěvníci mohou podívat také do kovářské dílny nebo do Šachovy synagogy. V kovárně na ně bude čekat kovář a v synagoze další kostýmovaný průvodce. Prohlídky se konají do 21:00.
Program však dále pokračuje – na Muzejní noc od deváté hodiny večerní navážou placené noční prohlídky zámeckých nástropních maleb s historikem Janem Machalou.
Budou se konat v časech 21:00 a 22:15. Cena je 150 Kč. Vstupenky je možné zakoupit také v zámeckém informačním centru. Kapacita je omezena.
Zámek v Holešově je jedinečnou raně barokní památkou, jež vyniká bohatou štukovou výzdobou, která v kombinaci s nástropními malbami nemá ve střední Evropě obdoby. Tato stálá expozice prezentuje práci barokních mistrů, kteří se inspirovali příběhy starých řeckých bájí, a předlohou jim byla plátna slavných renesančních a barokních malířů. První komentované prohlídky těchto maleb se konaly již v roce 2023 a pro velký úspěch a zájem veřejnosti byly zařazeny také do nabídky roku 2024.
TIP PRO VÁS PRŮVODCE DO KAPSY
To, co dnes na stropech zámku vidíme, jsou přemalované původní malby, přičemž historikové zatím nemají informace, aby odhadli, kolik vrstev je vlastně překrylo. Je však jisté, že původní malby jsou dílem mistrů, které v 17. století do Holešova povolal hrabě Jan z Rottalu. Jako reprezentant jednoho z nejbohatších a nejvlivnějších šlechtických rodů na Moravě si přál vybudovat reprezentativní sídlo. Jsou známy pohyby, a dokonce i účetní deníky italských štukatérů, kteří se na tomto nevídaném díle podíleli. Zda byli autoři maleb také Italové, dnes zůstává utajeno. Stejně jako skutečnost, jak jejich původní dílo vypadalo.
Naopak téma, které zpracovali, je zřejmé – obrazy na stropech ve většině případů znázorňují ilustrace k příběhům z Ovidiova díla Metamorfózy. Menší část tvoří homérské a biblické příběhy a alegorie živlů a umění. Malíři, kteří stropy holešovského zámku vymalovali, se inspirovali slavnými předlohami renesančních až barokních mistrů, jako byli Ital Paolo Veronese a Vlámové Jacob Jordaens a Anthonis van Dyck.
Fotografie z minulých let Dana Podhajská
Autor: Dana Podhajská, 19.5.2025