Zapomenutý hrdina druhé světové války ožívá v poutavé besedě
Holešov – Veřejnosti v České republice zůstával po dlouhá desetiletí téměř neznámý. V Izraeli a Spojených státech je však jméno Antonína Kaliny vyslovováno s hlubokým respektem. Českému vězni z koncentračního tábora Buchenwald, který za války zachránil život více než jednomu tisíci dvěma stům židovských dětí, se konečně dostává pozornosti i u nás...
Zveme vás na besedu českého novináře a spisovatele Stanislava Motla s názvem Děti Antonína Kaliny, který u nás jako první systematicky zmapoval Kalinův příběh a přetavil jej do podoby dokumentárního filmu i knihy.
Událost se stane jedním z programových pilířů jubilejního 25. ročníku Festivalu židovské kultury Ha-Makom a bude se konat ve středu 23. července na zámku v Holešově. Součástí besedy bude také promítání zmíněného filmu.
Motl: "Kalina byl celoživotní idealista a komunista, což mu v době po roce 1989 zkomplikovalo uznání. Přesto byl jeho čin natolik výjimečný, že se nakonec dočkal i mezinárodního ocenění."
Beseda nabídne velmi silný příběh muže, který – ač sám vězněn nacisty – dokázal nevídané. Odvážně zasáhl do administrativy koncentračního tábora a dokázal stovky dětí ve věku od tří do šestnácti let uchránit před pochodem smrti. Riskoval vlastní život.
Přesto si jeho jména po návratu z války téměř nikdo nevšímal. Příběh odvážného člověka osvětlil až investigativní novinář Stanislav Motl po letech pátrání v archivech a shromažďování informací z rozhovorů s přeživšími. Kalinovi byl in memoriam udělen prestižní titul Spravedlivý mezi národy.
„Kalina byl český Schindler, ale bez fabriky a bez svobody – jen se srdcem, které se nedalo zlomit,“ říká o svém hrdinovi Stanislav Motl, který se bude na besedě tematicky podílet formou dokumentárních materiálů a výpovědí svědků.
Zveme nejen historické nadšence, ale každého, kdo ctí hodnoty jako odvaha, čest a lidskost, na tuto mimořádnou událost letošního jubilejního festivalového programu.
Dana Podhajská
Autor: Dana Podhajská, 13.5.2025