Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Oáza - krajina neklidu před synagogou, vystavují studenti

Oáza - krajina neklidu před synagogou, vystavují studenti

K Festivalu židovské kultury Ha-Makom patří každoročně i výstavy. Ta, která vznikla v plenéru před Šachovou synagogou, je ale zcela jiná. Symbolika a abstrakce objektů zavěšených na stromě, rozložených v trávě a nakreslených na zemi naznačuje, že svou cestu si k ní divák musí najít sám.

 

Výstavu vytvořili holešovští studenti, Hugo Kuhl jako kurátor, Alena Vaculíková a Anna Tomšů jako autorky. Bývalí absolventi holešovského gymnázia vycházejí z pohnuté historie města a návštěvníkům festivalu i kolemjdoucím nabízejí možnost vytvořit si vztah s tímto krásným místem a současně přijmout tragické události, které tudy prošly.

 

„Jde o naději… jednotlivá díla vytvářejí vzájemné napětí, vedle sebe jsou kladeny idylické obrazy příjemného prostředí židovské čtvrti a artefakty, které připomínají děsivou zkušenost holešovských židů. Navzdory jejich krutému osudu se celá instalace snaží hovořit i o krásných snech, které dokázaly překonat tak těžké zkoušky. Toto téma otevíráme především pro obyvatele Holešova,“ vysvětluje Hugo Kuhl a dodává, že přizvat ke spolupráci místní umělce, kterým by byla blízká forma instalace ve veřejném prostoru, považoval za vhodné.

 

Anna Tomšů a Alena Vaculíková vystaveným dílům žádné názvy nedaly, pracovaly hlavně s myšlenkami a pocity. Lidem tak k zamyšlení předkládají třeba objekt zavěšený na vrbě, který se až terapeuticky vlní ve vánku a má symbolizovat lehkost bytí i vnímání. Pod ním v trávě leží plátěné ubrousky a na nich objekty z bioplastů jako symboly pomíjivosti, sledování zániku a smíření. Jako apel na lidské svědomí každého z nás zase působí zrcadlo se sádrovými prstíky opřené o kmen stromu.

 

Výstava s názvem Oáza – krajina neklidu jako volný doprovod festivalového programu je na plácku před synagogou k vidění až do soboty 27. července 2024. Svou roli na ní přitom hraje i hudba. Zvuková instalace Utichlé smyčce prostřednictvím sluchátek přibližuje dílo zapomenutého židovského skladatele a tovačovského rodáka Huga Kaudera. Podle autorů výstavy poslech Kauderových skladeb, které souzní s idylickými motivy výtvarné instalace, podpoří hloubku a intimitu prožitku.

 


Autor: Dana Podhajská, 23.7.2024