Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Šachova synagoga, jedna z nejzajímavějších barokních staveb svého druhu na světě

Šachova synagoga, jedna z nejzajímavějších barokních staveb svého druhu na světě

Obrázky zvířat a rostlin, květinové ornamenty v různém uspořádání a kombinaci barev – malby na dřevěném stropě druhého patra holešovské Šachovy synagogy pozornému návštěvníkovi neuniknou. Stejně jako nástěnná výzdoba hlavního sálu. Datují se do druhé až třetí dekády 18. století a pravděpodobně vznikly spolu s hebrejskými a aramejskými modlitebními texty na stěnách této renesanční budovy s barokním interiérem. Byly odkryty v šedesátých letech minulého století a jsou označovány za výzdobu takzvaného polského typu.

Kdo je jejich autorem a co měly symbolizovat, se dnes můžeme bohužel pouze domnívat.

 

„Nemáme o tom žádnou konkrétní zmínku. Původních zdobených desek se zde zachovala už jen polovina, trámy jsou už všechny vyměněné. Přesto však známe i jejich výzdobu, jelikož se zachovalo několik metr až metr a půl dlouhých zbytků, které máme v expozici,“ říká k tématu průvodce a správce Šachovy synagogy Vratislav Brázdil.

 

Upozorňuje na zajímavou malbu, která je vidět přímo nad vstupem do studovny – z oblaku vystupuje ruka, která drží džbán. Podle průvodce by tento výjev mohl nepřímo zobrazovat Boha sesílajícího déšť. V kontextu okolních obrázků zvířat a rostlin je zde zdůrazněn jako zdroj a udržovatel života.

 

Víme, že se tato výzdoba v synagoze objevila v letech 1725 až 1737 a v šedesátých letech minulého století byla nečekaně objevena pod vrstvou pozdější výmalby. Kdy a proč byly malby zamalovány, to je další neznámá.

 

Z logiky věci by se mohlo nabízet jednoduché vysvětlení, že malba zmizela pod novým nátěrem v době, kdy se synagoga přestala používat k náboženským účelům. Tedy ve 20. letech minulého století. Z dobových fotografií je ale zřejmé, že nástropní a nástěnné malby byly pravděpodobně zalíčeny už v 19. století, kdy se i v jiných synagogách přistupovalo k modernizaci. „Malůvky přestaly být in, tak se zatřely. Bylo to běžné a k podobným řešením docházelo i v katolických kostelech,“ vysvětluje Vratislav Brázdil.

  

Nástropní ornamentální výzdoba s hebrejskými modlitebními texty na stěnách řadí holešovskou Šachovu synagogu k nejzajímavějším barokním stavbám tohoto typu na světě.

 

Dana Podhajská a Vratislav Brázdil


Autor: Dana Podhajská, 31.1.2024