Osobnosti Holešova

• Narozen:1927 Užhorod
  • Úmrtí:6. 9. 2001
Fotografie osobnosti DANĚK František

Povoláním holič, za protektorátu začal hrát v hotelu Přerov v Holešově (dnešní školní jídelna). Odehrál bezpočet rolí a roliček, např. černošského čeledína Grookse v Steinbeckově dramatu "O myších a lidech", venkovského prosťáčka Zmotala v Moliérově hře "Chudák manžel", pohádky pro děti. Zahrál si přes 150 rolí, poslední byla ve hře "Veselé paničky windsorské". Zapracoval se také do funkce vlásenkáře i líčení herců. Je nositelm Zlatého odznaku J.K. Tyla.

V Holešově bydlel: na Novosadech, v dnes již neexistujícím městském domě, který stával na místě dnešního zubního a dětského střediska.

Literatura:

Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti. 3. část: divadelníci - hudebníci - výtvarníci - architekti: Metodický průvodce pro školy. Holešov: Město Holešov; MKS; Městská knihovna, 2011.

Andrlík Antonín: Co dalo Holešovsko a Bystřicko kultuře II.