Osobnosti Holešova

• Narozen:2. 6. 1824 Kojetín
  • Úmrtí:12. 3. 1892 Vyškov
Fotografie osobnosti DUDÍK Antonín

Kaplan v Holešově a v Kostelci u Holešova, vlastenecký kněz, příslušník družiny Sušilovy a bratr Bedy Dudíka. V Brně absolvoval filosofický ústav. Studoval bohosloví v Olomouci. V letech 1849-50 byl knihovníkem Slovanské knihovny v Olomouci. Autor cestopisů, povídek, působil jako překladatel. Z jeho díla: "Tatíček Hynek a synové anebo Bděte, neboť hodina nejistá" (1869), "Sever a jih: cestopisné obrázky" (1879), "Zazděný G čili Církev v klášteřích" (1879), "Východ: obrázky cestopisné vydané na paměť pouti J. V. císaře Františka Josefa I. k hrobu Spasitele" (1880).

Literatura:

Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti. 2. část: spisovatelé - překladatelé - knihkupci - tiskaři - učitelé: Metodický průvodce pro školy. Holešov: Městské kulturní středisko; Městská knihovna, 2008.