Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Knihovny Ukrajině

Knihovny Ukrajině

Události posledních dní nás všechny přiměly k tomu, abychom se semkli a pomohli spolu těm, kteří to potřebují. Příchod ukrajinských spoluobčanů si v první fázi žádá samozřejmě potřeby akutní, jako je ubytování, ošacení a potrava. Ve fázi druhé však také přichází tolik potřebné vzdělávání či jen prosté rozptýlení a prostředky odpoutávající je od tíživé situace, v níž se v současném azylu nacházejí. Knihovny napříč republikou se také přizpůsobují a společně dáváme dohromady různé tipy a zdroje, kde čerpat inspiraci, ať pro knihovníky samotné nebo pro ubytovatele, pedagogy či jinak zainteresované osoby pracující zejména s ukrajinskými dětmi a mládeží. Přinášíme proto pár užitečných odkazů:

https://ukrajina.knihovny.cz/

E-knihy
Více než 30 knih současných ukrajinských autorů dětských knih zdarma zpřístupnilo https://drive.google.com/.../1z7NN25HdiR9LVySXtO2WyxtQ4jP... nakladatelství Ranok a literární agentura Barabuka. Jedná se o knihy pro děti od 3 do 9+ let od ukrajinských spisovatelů Volodymyra Arjenjeva, Olhy Kuprijan, Saška Dermanského, Olesji Mamčyn, Oksany Luševské, Jurije Nikitinského a dalších.
Skoro 30 e-knih https://starylev.com.ua/.../elektronni-dytyaci-knygy... pro děti různého věku je teď možné stáhnout zdarma na webu lvovského nakladatelství Vydavnyctvo Stareho Leva. Jsou to knihy Halyny Vdovyčenko, Ihora Kalynce, Volodymyra Rutkivského, Dzvinky Matijaš, Iryny Lazutkiny a dalších ukrajinských autorů píšících pro děti.
Knihy jsou nyní dostupné zdarma také přes mobilní aplikaci Yakaboo https://www.yakaboo.ua/ua/promotions/promo/index/id/5397/... . Naleznete zde knihy různých žánrů jako je psychologie, seberozvoj, fantasy, milostné romány, biografie a memoáry, pohádky, učebnice a mnoho dalšího pro děti, dospívající a dospělé. Mezi autory jsou zastoupená jména jako Steven King, Andrzej Sapkowský, Bodo Schäfer, Viktor Frankl, Serhij Žadan, Jane Austenová, Erin Hunter, Agatha Christie, Timothy Snyder a další.
Ukrajinské lidové pohádky, klasické autorské pohádky a ukrajinský dětský folklor jsou stále dostupné na webových stránkách projektu Ukrajinská pohádka https://kazky.org.ua/zbirky/knihovna (Ukrajinska kazka) a Strom pohádek https://derevo-kazok.org/ (Derevo kazok).
Díla ukrajinských a světových klasiků https://sites.google.com/site/openbookclassic/ , která patří k povinné četbě, můžete nalézt na webu elektronické knihovny Vidkryta knyha (Otevřená kniha).
Sbírku současných ukrajinských povídek pro děti od devíti let naleznete na webu Brýle a pidikráliček https://chtyvo.org.ua/.../Kupr.../Okuliary_i_krolyk-hnom/... (Okuljary a krolyk-hnom).
Na webu nakladatelství Discursus https://www.facebook.com/discursus/ si můžete pro změnu zdarma přečíst elektronická vydání knih, jejichž hrdinou je legendární podkarpatský zbojník Oleksa Dovbuš.