Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Téměř dvě stě knih a dárečků pro prvňáčky z regionu

Téměř dvě stě knih a dárečků pro prvňáčky z regionu

Žáci prvních tříd se ve čtvrtek 8. června, poté 14. a 21. června dočkají svého Pasování do čtenářského stavu. Tradiční vyvrcholení celoroční spolupráce s prvňáčky pořádá jako každý rok Městská knihovna Holešov a většina škol si pro tento slavnostní okamžik vybrala zámeckou sala terrenu.

„Letos máme sto devadesát dva prvňáčků a každý z nich dostane pamětní čtenářský list, knihu Zuzany Barilové Křeček v letu a drobné dárečky. S většinou dětí se setkáme v sala terreně, jen za dětmi z Přílep pojedeme do tamní školy. Samozřejmě, že ani letos nebude chybět král s královnou,“ prozradila knihovnice z dětského oddělení Hana Zaoralová.

Knihovnice připravuje prvňáčky na vstup mezi čtenáře celý školní rok. Děti buď průběžně navštěvují knihovnu nebo knihovnice chodí za nimi do škol. Žáci poslouchají četbu z vybraných knih, seznamují se s literaturou a plní úkoly. Zmíněné pasování je poté odměnou za jejich společnou práci a v Holešově se již léta těší pozornosti dětí, rodičů, pedagogů i knihovnic. Stává se krásným společenským setkáním, ke kterému patří i divadlo. O historizující scénky plné humoru i napětí se každý rok postarají dobrovolníci a přátelé Městské knihovny Holešov a Městského kulturního střediska Holešov. V roli krále Václava IV.  je to tradičně Erik Fišer a jeho ozdobou je královna Johanka alias Markéta Včelaříková. Děti, které jsou dnes již na středních školách nebo dokonce maturanti, si ovšem možná vzpomenou, že v prvních letech je do stavu čtenářského pasoval samotný Jan hrabě z Rottalu v podání Jaroslava Radeckého.

Jen pro srovnání, v roce 2022 bylo mezi čtenáře pasováno 163 prvňáčků.