Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Týden knihoven 2018

Týden knihoven 2018

Začátek podzimu jako každoročně patří knihám a knihovnám. A my v Holešově jsme ten letošní měli obzvláště nabitý. Každoročnímu Týdnu knihoven, do kterého se tradičně zapojujeme, předcházel letos obrovský úspěch rymické knihovny, která se stala Knihovnou Zlínského kraje 2018. Na slavnostním ocenění 25. 9. 2018 konajícím se v krajském městě, zasloužené ovace a ceny převzala místní knihovnice RNDr. Martina Zakopalová a starosta Rymic Ing. Martin Bartík.

Rymická obecní knihovna spadající pod středisko Holešov byla vyhodnocena jako vůbec ta nejlepší v okrese Kroměříž, což je samozřejmě nemalý důvod k radosti.

Ze slavnostních ceremoniálů a oficialit jsme nevyšli ani v průběhu Týdne knihoven. Jeho významným bodem totiž bylo představení reprezentativní publikace „Holešov – město ve spirálách času“, kde byla šestadvaceti špičkovými autory poprvé odborně zpracována kompletní historie města a popis jeho přírodních poměrů.

Na slavnostním uvedení publikace v reprezentativním prostředí zámecké sala terreny dostal každý z autorů prostor promluvit ke své práci a nechyběla ani autogramiáda. Na příjemné atmosféře tohoto slavnostního setkání se podílely nejen milé úsměvy všech zúčastněných, ale také domácí, podzimně laděný raut, který speciálně pro tuto příležitost připravily právě knihovnice a daly tak ochutnat všem přítomným své osvědčené lahůdky včetně Masarykova cukroví nebo vanilkových rohlíčků, které sala terrenu krásně provoněly a evokovaly všem přítomným snad už i blížící se Vánoce.

Další akce pro čtenáře daly by se již řadit mezi „evergreeny“ Týdne knihoven: registrovali jsme nové čtenáře zdarma, hříšníkům odpouštěli upomínky a mezi stálice by se u nás v knihovně dalo zařadit již také vyhlášení celoroční soutěže pro děti Lovci perel, ve které v kategorii školáků s přehledem zvítězila Barbora Vaňková a v kategorii předškoláků Petr Hlavata. V letošním roce Lovce perel vystřídá Čtenářské bingo. Děti a mládež se Týdnem knihoven počínaje mohou zapojit také do hlasování o Nejlepší knihu z nejlepších, kterou kdy měli z knihovny půjčenou. Toto hlasování potrvá do konce listopadu.

Po dobu celého prvního říjnového týdne si čtenáři i nečtenáři mohli ve vstupní chodbě do knihovny vybírat z opravdu bohaté nabídky vyřazených knih a obohatit tak své domácí knihovničky.

Týden bohatý na akce, soutěže a výjimečné události vyvrcholil kostýmovaným půjčováním ve stylu první republiky, kdy se paní knihovnice posunuly zpátky v čase a v dobových kostýmech půjčovaly novinky zcela současné. Pro zajímavost měly připravený také pohled do minulosti a čtenářům nabídly k nahlédnutí všechny významné okamžiky v dějinách naší knihovny.

Pestrá nabídka letošního Týdne knihoven snad nikoho nezklamala a my z knihovny se už těšíme na výzvy, které přinese ten příští.