Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Není malých knihoven?

Není malých knihoven?

Rozhodně! A ta naše holešovská se hrdě řadí k těm, které jsou sice malé, co se počtu zaměstnanců týká, ale velké, co se týká výkonu, jeho efektivity či kreativity jejích zaměstnanců a přátel. Vždyť jen v loňském, částečně ještě covidovými restrikcemi zasaženém, roce naše knihovna uspořádala 151 akcí pro veřejnost!

To byl jeden z hlavních faktorů, který oslovil pořadatele konference Knihovny současnosti 2022, která se konala ve dnech 13. – 15.  září v prostorách Pedagogické fakulty Palackého univerzity v Olomouci. Na jubilejním 30. ročníku největší knihovnické konference v ČR měla tak holešovská knihovna prostor odprezentovat všechny úspěšné akce, které se v roce 2021 nesly na vlně oslav 100. výročí založení Masarykovy veřejné knihovny a čítárny a 160. výročí založení Čtenářského spolku. A že bylo o čem  mluvit. Výstavy, workshopy, přednášky, koncerty, akce pro malé i velké, či fenomén Holešovských pověstí, které byly nejdřív načteny na You tube kanál města, pro velký úspěch knižně vydány a jejichž postavy nám nakonec ožily doslova „pod rukama“ při vycházce po místech, kde se odehrály.

Předat si vzájemnou inspiraci, vzájemně si ukázat cestu a taky se trochu pochlubit tím, co se dá i ve složitých podmínkách zorganizovat, to bylo hlavní poslání odpoledního bloku druhého dne konference, která nesla právě název Není malých knihoven. Spolu s knihovníky z Mikulova, Halenkova, Fryštáku, Babic či Litobratřic jsem tedy měla možnost nejen inspirovat kolegy, upozornit na to, že naše knihovna opravdu není zanedbatelná (ač by se vzhledově zvenčí zanedbaná zdát mohla, jak jsem zaslechla nedávno od dětí na besedě :-), ale hlavně jsem dostala možnost také veřejně poděkovat svým loajálním a kreativním kolegyním a ochotným dobrovolníkům, díky nimž se směle můžeme (a taky že budeme!) dál pouštět do nových i osvědčených projektů.

Hana Zaoralová